Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanata­hu

Blog s CITY

Nelekejte se, nezpřeházela se mi písmenka na klávesnici a nepřeskočilo dokonce ani mně. Taumatawhakatan­gihangakoauau­otamateaturipu­kakapikimaunga­horonukupokaiw­henuakitanata­hu je totiž maorský název 305 m vysokého kopce na Novém Zélandu. Jméno znamená přibližně - místo, kde Tamatea, muž s velkými koleny, který se z hor klouzal, na hory se šplhal a hory polykal – známý také jako zeměžrout – hrál na svoji flétnu pro svou milovanou. Tento nejdelší jednoslovný zeměpisný název bez chyby vyslovil rozhlasový redaktor Martin Karlík a připojil k němu dokonce i teplotu v Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochu, vesnici ve Wallessu. Vysloužil si za to zápis do České knihy rekordů.

blog46_trychtyr   blog46_vystava

V Cityparku až do 10. ledna probíhají dvě výstavy. Na horní pasáži můžete vidět nádherné snímky z nejrůznějších koutů Kraje Vysočina. Na spodní galerii jsou potom k vidění exponáty a velkoformátové fotografie pelhřimovských rekordů a kuriozit. Nenechte si tuhle akci ujít. Za prvé se do žádného jiného muzea ani galerie nyní nedostanete, že jo, a za druhé to opravdu stojí za to. Přiučíte se i pobavíte.

blog46_krajVysocina

Přemýšlela jsem, čím bych se mohla zapsat do České knihy rekordů já. Možná jste zaznamenali, že jsem letos začala sbírat padesátikoruny a k doplnění své sbírky vyzvala i kamarády. Bohužel se tahle akce nesetkala s pochopením, takže držitelkou tohoto rekordu se nestanu. Ve vytrvalostních ani silových sportech se nechytám, výšek se bojím, piva nevypiju ani půllitr a obří hřib by si mě musel z lesa sám odnést, abych si ho vůbec všimla. Velké ambice mám v chůzi na chůdách a v počtech slov za minutu.

blog46_chudy

V čem vynikáte vy?
 

Pokud byste chtěli mít doma Českou knihu rekordů, u které opravdu nepřestanete valit oči, napište mi do komentáře, jaké nejdelší slovo zvládnete vyslovit vy.

Desátého února vylosujeme jednoho rétora, který knihu získá. A osobně si ho přezkouším :-).

 

Mějte se krásně
Anička