Jak chicovně na sáňky!

Blog s CITY

Můj botník se dělí na tři části reflektující jednotlivé životní etapy. Před dítětem, po dítěti a ... holínky.

V první sekci se smutně krčí lodičky na dvaceticentimetrovém podpatku, plážové žabky a sněhově bílé conversky. V druhé je pár ojedinělých kousků na vyšší korkové platformě, které nejeví žádné známky nošení, dále tmavé tenisky, na kterých nejsou vidět malé ťápotky ani fleky od stékající zmrzliny, a dokonce ani od marné snahy očistit je v terénu nejdřív lopuchem, posléze vlhčeným ubrouskem. Nejde to.
No a potom ty holínky, které nosím na všechna zbývající místa, kam ty ostatní páry nemůžu. Poslouží do lesa, na zahradu, do potoka, při lovení čehokoliv, co vaše dítě zrovna strašně nutně potřebuje, do bahna i jako podzimní dekorace. A letos jsem v nich vyrazila i sáňkovat. Pokud nepočítám několik  mých omrzlin a Ninuščiných odřenin, celá akce se obešla bez následků a telefonátů sociálky.

blog45_sankujeme

Protože to ale vypadá, že letos si sněhových radovánek možná užijeme i v dalších dnech, rozhodla jsem se se příště na sjezdovku na Skalce vybavit poněkud vhodněji. Protože sama se v pojmech jako neporézní membrána a vodní sloupce trochu úplně ztrácím, tentokrát jsem si vypůjčila ze stránek Alpine Pro pár tipů, jak se vhodně obléct na běžky. Zimní sport jako zimní sport, že jo.

blog45_alpine1   blog45_alpine2

1. Vrstvěte! Vybírejte funkční oblečení, které vás zahřeje, ale zároveň odvádí pot. Kombinací minimálně 3 funkčních vrstev z kvalitních materiálů se ochráníte před chladnými teplotami i větrem. Ven se vydejte s pocitem, že vám je trochu zima. Až vyrazíte do stopy, brzy se zahřejete…

Až podesáté vytáhnete na kopec sáňky s jedním vlastním dítětem + dvěma dalšíma, co k vám po cestě naskočí, zahřejete se též. Zvlášť, pokud budete nuceni štěkat.

blog45_alpine3   blog45_alpine4

Přiznám se, že spodní prádlo mám k různým příležitostem a vždy bylo funkční, ale odborníci to vidí jinak.

2. Funkční prádlo je základ! Spodní funkční termoprádlo vám pomůže udržet tělesnou teplotu a zároveň neprochladnete kvůli propocení. Volte trika se směsí polyesteru a látky jemu podobné.

3.Jako druhá vrstva bude ideální tenká mikina z hřejivého materiálu, kterou můžete v případě oteplení jednoduše odložit do batohu či bidonu. Vhodné jsou lehké fleecové mikiny nebo funkční mikiny s rychleschnoucími vlákny, které bývají označované jako COOL-DRY.

Tak schválně, kdo z vás si googloval, co je bidon?

4. Bundu na běžky volte z prodyšného a větruodolného materiálu s impregnačním zátěrem, který vás ochrání před sněhem i deštěm. Bunda musí být prodyšná, aby umožnila odvádět pot z prvních dvou vrstev. Vhodné jsou sportovní softshellové bundy, které mají odvětrávání na zádech a v podpaží.
 

blog45_alpine5      blog45_alpine6

5. Vrstvení samozřejmě platí i pro dolní končetiny. Při mrazivých teplotách volte termokalhoty a na ně sportovní běžkařské kalhoty s větruodolným materiálem, který ani ve sjezdech neprofoukne.

6. Zimní doplňky zahřejí hlavu, krk i ruce. Hlavou uniká velká část tělesného tepla, proto na běžky volíme funkční čepici z rychleschnoucích materiálů či čelenku. Vhodný je i multifunkční šátek, který využijete jako nákrčník, kuklu, čelenku i čepici. Důležitý je výběr rukavic na běžky.  Ideální volbou jsou prstové rukavice ze softshellových materiálů, které jsou voděodolné a zároveň mají tenkou hřejivou výplň, která zachová dobrý cit pro úchop hůlek.

Dovolím si jen připomenout, že růžová na sněhu dobře vynikne, umělé kožešinky z vás udělají sněhovou královnu a existují speciální teplé rukavice, kterými se dají ovládat dotykové telefony. Kdo nemá z běžek a sáňování selfie, ten nesportoval!

Užijte si krásnou zimu
Anička